Yatırım yapılabilir ülke olmaktan uzaklaştık

  • Eylül 18, 2018
  • 0
Türkiye ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, temmuzda yurtdışına kaçan türk mali anaparanin arttığını, gelen yabancı yatırımın ise 10.8 milyar dolara gerilediğini belirterek, “Türkiye yatırım yapılabilir memleket olmaktan uzaklaştı” dedi.

Ekonomideki belirsizlikler ve yatırım ortamının bozulması sebebinden yurtdışına kaçan türk mali kapital üç milyar 561 milyon dolara çıkarken, gelen yabancı yatırım ise 10.8 milyar dolara geriledi. ülkemiz ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) “Türkiye yatırım yapılabilir memleket olmaktan belli tek süre dahada uzaklaştı” uyarısında bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) içerisinde etkinlik gösteren TEPAV, Türkiye’ye gelen ve Türkiye’den giden türk mali ve yabancı yatırımlara ait temmuz verilerini açıkladı. Rapora göre, Türkiye’den yurtdışına giden (ODI ) ve yurtiçine gelen (FDI ) direk yatırımların seyrini gösteren ODI/FDI oranı temmuzda, geçen sene sonuna göre 8.2 nokta ani yükselerek yüzde 24.8’den yüzde 33’e çıktı. ODI/FDI oranının yükselmesi türk mali anaparanin yurtdışına çıkışının hızlandığını, yabancıların Türkiye’ye girişinin ise yavaşladığını ifade ediyor.

KAÇIŞ 3.5 MİLYAR DOLARI AŞTI

TEPAV’ın raporuna göre, geçen sene sonu itibarıyla yurtdışından 10 milyar 889 milyon dolarlık yabancı kapital Türkiye’ye yatırım amaciyla gelmiş, bunun için karşılık Türkiye’den 2.7 milyar dolarlık türk mali yatırım yurtdışına kaçmıştı. Bu sene temmuz sonuna gelindiğinde ise senelik bazda ülkeye gelen yabancı kapital meblağı 10 milyar 796 milyon dolara gerilerken Türkiye’den kaçan türk mali kapital üç milyar 561 milyon dolara yükseldi.

1.5 MİLYAR DOLARA YAKIN KAYIP VAR

Bu sene evvel 7 ayında Türkiye’den kaçan türk mali kapital ise geçen sene aynı dönemine göre 670 milyon dolar ani çogalarak 1.9 milyar dolardan 2.6 milyar dolara çıktı. bunun için karşılık yurda gelen yabancı kapital geçen sene evvel 7 ayında tek milyar 464 milyon dolar benzeri fevkalade miktarda azalarak dört milyar 643 milyon dolardan üç milyar 179 milyon dolar seviyesine civarindan düştü.

basliksiz-5

Kredi notu vurdu

TEPAV raporunda yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin azalması, türk mali yatırımcıların ise yurtdışına kaçışının hızlanmasında işgücü maliyetlerinin çok olması ve nitelikli işgücünün bulunamaması ile özellikle Türkiye’nin kredi notunun düşmesinin hatri sayilir büyüklükte oyun oynadığı bildirildi. tek ülkeye yatırım çekilmesinde kredi notunun ağırbaşlı önem taşıdığına işaret edilen raporda, beynelmilel derecelendirme kuruluşları Fitch, Mooddy’s ve S

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.