• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Doğum günü virüsü dehşeti! Can kayıpları artıyor

Doğum günü virüsü dehşeti! Can kayıpları artıyor

  • Ocak 12, 2019
  • 0
Arjantin’in Epuyen şehrinde tek doğum bugünü partisine katılanlara, onlardan da başkalarına bulaştığı için hantavirüs enfeksiyonu hasebiyle nihayet iki ayda 9 kişi öldü.

Arjantin sağlık Sekreteri Adolfo Rubinstein, Epuyen şehrinde tek doğum bugünü partisinde dağılmaya başladığı saptanan hantavirüs vakalarında 9 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

TN tv kanalına konuşan Rubinstein, Arjantin’in Chubut kentine bağlı Epuyen şehrinde nihayet iki ayda 9 kişinin hantavirüs enfeksiyonu hasebiyle öldüğünü, Ayrı olarak 26 kişide dahada bu virüsün bulunduğunun belirlendiğini söyledi.

Şu anne civarindan bütün vakaların aynı epidemiyolojik bulaşma zincirinden kaynaklandığını aktaran Rubinstein, “Enfeksiyon, kasım ayında düzen eden tek doğum bugünü partisine katılan kişilere, onlardan da başkalarına bulaşmış.” dedi.

Rubinstein, hantavirüs enfeksiyonu vakalarının başşehir Buenos Aires’e bin 700 kilometre uzaklığındaki Epuyen ile sınırlı kaldığını, başka bölgelere yayılmadığını da sözlerine ekledi.

Epuyen’de 85 kişi karantina altına alındı

Öte istikametten Hakim Martin Zacchino, Epuyen şehrinde, hantavirüs enfeksiyonunun bulaşmasının önüne geçmek amaciyla 85 kişinin 30 vakit süresince karantina altına alınmasına karar verdi.

Karar, Chubut eyaleti sağlık Bakanı Adrian Pizzi’nin, Esquel Cumhuriyet Başsavcılığından İhtiyaç duyulan önlemlerin alınmasını istek etmesinin derhal peşinden çıkartıldı.

Zacchino, karantina kararına ilişkin, “Burada Yalnızca halkın sıhhati değil, hayatı da tehlikede. Karantina kararı orantılı olmasının yanı sıra aynı zamanda haklı, mantıklı ve nihayet derecede gerekli.” açıklamasında bulundu.

Epuyen’de yetkililer, salgın olasiligini göz önünde bulundurarak şehirde taziye ziyaretleri dahil bütün toplantıları erteleme kararı aldı. Erteleme kararı, virüsün evrimini ve semptomlarını kesinlestirmek amaciyla koşul olan 40 vakit süresince uygulanacak.

Ağız maskeleri dağıtılan Epuyen sakinlerine, 40 vakit süresince alış veriş haricinde evlerinden çıkmamaları ile alakalı ikaz yapıldı.

Hantavirüs enfeksiyonu

Genelde Amerika kıtasında görülen ve Bir hayli çeşidi bulunan hantavirüs enfeksiyonu, yabani farelerin idrar veyahut salyasına temas yoluyla bulaşabiliyor.

Bulaştığı kişide çeşidine göre kalp ve akciğerleri etkiliyor, Bir takım vaziyetlerde böbrek yetmezliğine yollar açabiliyor. Ayrıca, hantavirüs enfeksiyonunun rastgele tek aşısı veyahut hususi tek Rehabilitasyonu de bulunmuyor.

Güney Amerika ülkesi Arjantin’de 2013-2018 senelerinde hantavirüs enfeksiyonundan hayatını yitiren kişi sayısı 111 olarak kaydedilmişti.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir