• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Tarihte Böylesi Görülmedi! ABD’de Federal Hükümet Tam 22 Gündür Kapalı

Tarihte Böylesi Görülmedi! ABD’de Federal Hükümet Tam 22 Gündür Kapalı

  • Ocak 13, 2019
  • 0

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump ve Demokratlar arasında Meksika hududuna örülmeye başlanan duvar amaciyla belli tek süre bütçede Trump’ın istediği fonun ayrılmaması üstüne başlayan ve federal hükümetin 22 gündür kısmen kapanmasına neden var olan kriz ayni ritimde devam ediyor.

BİLL CLİNTON’IN REKORU KIRILDI

Ülkede hükümetin en uzunca süre kapalı kaldığı çagi bundan evvel Bill Clinton’ın başkanlığında, 1995-1996 arasındaki 21 hergün süre oluşturuyordu. Uzmanlar, federal hükümetin kısmen kapanmasının memleket ekonomisine maliyetinin, sürecin uzamasıyla dahada da hatri sayilir büyüklükte olacağı görüşünde.

GEÇİCİ BÜTÇENİN ONAYLANMADIĞI DÖNEMLERDE HÜKÜMET KAPANIYOR

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Senatosu, federal hükümetin Kasım ayında yapılacak ara seçimler döneminden evvel kapanmasını önleyecek 854 milyar dolarlık bütçe tasarısını Eylül’de onaylamıştı. Amerikan yasalarına göre, Kongre tek Ekim’de başlayıp 30 Eylül’de sona eren mali sene amaciyla kalıcı bütçeyi onaylayamazsa belli tek süre bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor. belli tek süre bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal hükümet kapanıyor.

FEDERAL HÜKÜMETİN “KAPANMASI” NE DEMEK?

Bu durum, takriben 320 milyonu aşkın kişiye hizmet veren federal hükümetin yasamsal hizmetler dışındaki bütün faaliyetlerini durdurması mananına geliyor. Bu süreçte yasamsal olmayan halk çalışanları mecburi müsaadeye çıkarılırken, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ordusu, CIA, FBI ve NSA benzeri istihbarat kurumları, halk hastanelerinde çalışan doktor ve hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki güvenlik görevlileri benzeri halk çalışanları görevlerine ayni ritimde devam ediyor.

“Hayati” çalisan kategorisinde bulunan bu çalışanlar, kapanma dönemlerindeki maaşlarını çoklukla Kongre tertemiz tek bütçe geçirene civarindan alamıyor. Ülkede “hayati olmayan” hizmetler amaciyla çalışanların sayısı takriben 850 binken, “hayati” çalisan sayısının iki milyon civarında olduğu belirtiliyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir