• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Brezilya’da barajın çökmesi sonucu ölenlerin sayısı 115’e yükseldi

Brezilya’da barajın çökmesi sonucu ölenlerin sayısı 115’e yükseldi

  • Şubat 3, 2019
  • 0

Prensa Latina’da bulunan habere göre, Brezilya’nın güneybatısındaki Minas Gerais kentine bağlı Brumadinho sehrindeki atık barajının çökmesi neticesi hayatını yitirenlerin sayısı 115’e yükselirken, kayıp 248 kişiyi arama çalışmaları ayni ritimde devam ediyor.

FOTO:REUTERS

FOTO:REUTERS

İtfaiye ekipleri sözcüsü Pedro Aihara, çamurun altında var olan alanlara erişimin gittikçe zorlaştığını belirtti. Aihara, arama kurtarma çalışmalarının ne vakit biteceğine değin net tarih vermedi.

FOTO:REUTERS

FOTO:REUTERS

Şu anne civarindan yeralti maden atık barajı kazasında hayatını kaybedenlerden 71’inin kimliği belirlendi.

Faciada ölenlerin yakınlarının protestolarının derhal peşinden harekete geçen savcılığın başlattığı tahkikat çerçevesinde, üçü barajı işleten Vale SA şirketi, ikisi de Alman denetim firması çalışanı beş mühendis gözaltına alınmıştı.

FOTO:REUTERS

FOTO:REUTERS

Yaklaşık 13 milyon metreküp atığın dökülmesine neden var olan facianın derhal peşinden Brezilya hükümeti, ülkedeki bütün barajların denetlenmesini istemişti.

Maden atık barajının çökmesi hasebiyle Brumadinho şehrinde takriben üç bin kişi tahliye edilmişti.

FOTO:REUTERS

FOTO:REUTERS

Brezilya’da Minas Gerais’e bağlı Mariana’da 2015’te Vale SA ve Avustralyalı BHP Billiton şirketlerinin işlettiği yeralti maden atık barajının çökmesi neticesi 19 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir