• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Bomba İddia: Türk Şirket, Venezuela’nın 900 Milyon Dolarlık Altınını Kaçırdı

Bomba İddia: Türk Şirket, Venezuela’nın 900 Milyon Dolarlık Altınını Kaçırdı

  • Şubat 9, 2019
  • 0

Sardes isimli tek Türk şirketinin Venezuela hükümet Başkanı Nicolas Maduro’nun 900 milyon doları altın olarak kaçırmasına yardım ettiğini öne sürdü.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bu ay başında ülkemiz ile Venezuela arasındaki altın ticareti izlediğini ve yaptırımların ihlal edildiğine karar vermesi vaziyetinde harekete geçeceğini belirtmişti. Bloomberg’de bulunan habere göre Sardes, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın Venezuela altınına yaptırım getirdiği Kasım 2018’e civarindan geçen müddette Venezuela’dan 900 milyon dolar değerinde altın çıkardı. Haberde İstanbul ticari siciline tek milyon dolar sermayeyle kayıtlı tek şirket amaciyla tek milyar dolara yakın tek işlem yapılmasının sıra dışı tek durum olduğu da vurgulandı.

havadis özetle şöyle:

50 YILLIK KAYITLARDA BENZERİNE RASTLANMAMIŞ BİR İŞLEM

“Maduro’nun, mevkidaşı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinden Yalnızca iki ayin ardindan Sardes isminde esrarlı tek şirket çıktı meydana. ocakta 2018’de Venezuela’dan 41 milyon dolar değerinde altın ithal ederek faaliyetlerine başlayan Sardes’in bu evvel ticareti, iki memleket arasında 50 senelik kayıtlarda benzerine rastlanmamış tek işlem. Sonrasındaki ayda hacim ikiye katlanmış ve Sardes Türkiye’ye 100 milyon dolar değerinde altın ithal etmiş.

YAPTIRIMLAR ÖNCESİ 900 MİLYON dolar degerinde ALTIN ÜLKEDEN ÇIKARILDI

Trump, Türkiye’yi bu ticaretten vazgeçirmek amaciyla tek heyet gönderdikten ardindan Kasım ayında Venezuela altınına yaptırım uygulamaya başladığında şirket 900 milyon dolar değerinde altını Zati ülkeden çıkarmıştı. İstanbul ticari siciline kayıtlı tek milyon dolar sermayeli tek şirket amaciyla hiç de kötü tek hacim değil.

SARDES’İN ALTIN KORİDORU KASIM’DA KAPANMIŞ

İki memleket arasındaki ahenk gösteren ücret bağlar çok kuvvetli değil. Venezuela Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte 20 ticaret ortağı arasında yok. Ama bu, Erdoğan’ın 850 milyar dolarlık ülkemiz ekonomisini ihtiyacı var olan arkadaşları amaciyla kullanamayacağı mananına gelmiyor. Sardes’in altın koridoru belli ki Kasım’da kapanmış ama başka metotlar de var.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir