Otokar 190 zırhlı araç sattı

  • Şubat 9, 2019
  • 0

Türkiye’nin lider müdafaa sanayisi şirketlerinden Otokar, 30 binden çok ürünle Türkiye’nin yanı sıra, beş kıtada 30’dan çok arkadaş ve müttefik ülkenin silahlı kuvvetleri ve güvenlik güçlerine hizmet veriyor.

Kullanım amacı, kapasite ve savunma seviyelerine göre farklılık gösteren araçlar, sipariş asalına göre üretiliyor.

Otokar ve Tawazun’un müsterek girişim şirketi al Jasoor’un (Cesur) Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri ile imzaladığı sözleşme kapsamında üretilen evvel Rabdan zırhlıları, geçen sene fabrika onay testlerinin yanı sıra, Körfez’deki yüzme ve atış testlerini başarıyla tamamladı. İlk parti Rabdanların Birleşik Arap Emirlikleri’ne teslimatları başladı.

TESLİMATLAR TAMAMLANDI

İç güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda müdafaa Sanayii Başkanlığından ek Cobra II siparişi alındı. Teslimatlar 2018 içinde tamamlandı.

Bir Asya ülkesinden 28,9 milyon doları meblağında Cobra II siparişi alındı.

Askeri araç mahsul ailesine eklenen Tulpar Hafif Tank, geçen sene Paris’te gerçekleştirilen müdafaa sanayisi fuarı Eurosatory’de evvel kez tanıtıldı. Zırhlı otomobiller ve özellikle anne harp tankı tasarlama ve geliştime konusundaki deney TULPAR’la tek sefer dahada alana konuldu.

586 MİLYON CİRO

Otokar geçen sene 190 zırhlı araç satışı gerçekleştirdi. Şirket askeri alandaki bu faaliyetlerden 586 milyon liralık istikbal elde etti. Şirketin toplaminda cirosunda askeri faaliyetlerin hissesi yüzde 35 oldu.

Cironun 104 milyon liralık bölümü vatan içi, 482 milyon liralık bölümü vatan dışı satışlardan elde edildi. Askeri ürünlerin cirosunda ihracatın hissesi yüzde 82’yi buldu.

Şirket, 2017’de askeri alandaki faaliyetlerden 796 milyon liralık istikbal elde ederken, bunun 597 milyon liralık bölümü vatan içi satışlardan sağlanmıştı.

AA

 

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir