Ünlü Oyuncu Albert Finney, Hayatını Kaybetti

  • Şubat 9, 2019
  • 0

defaatle Oscar’a aday gösterilen İngiliz aktör Albert Finney, 82 yaşında hayatını yitirdi. Finney’in ailesinden yapılan yazılı açıklamada, “Kısa tek hastalıktan ardindan en yakınlarının yanında huzur içinde vefat etti.” ifadesi kullanıldı.

KARİYERİNE 5 OSCAR ADAYLIĞI SIĞDIRDI

“Tom Jones” rolüyle 1963’te dikkati çeken ve beynelmilel üne kavuşan Finney, bu filmdeki oyunculuğuyla evvel Oscar adaylığını da elde etti. Ayrı olarak “Doğu Ekspresinde Cinayet”, “The Dresser”, “Volkanın Altında” ve “Erin Brockovich” filmleriyle de Oscar’a aday gösterilen Finney, nihayet senelerde ise “Skyfall” ve “Bourne” serisi filmleri ile ak perdede yer aldı. İngiltere’de 1936’da dünyaya gelen Finney, minik yaşta sahneye çıktı. rastgele tek irtibatı olmamasına ve işçi sınıfından gelmesine rağmen, Londra’nın prestijli Kraliyet dram dolu Sanatlar Akademisi’ne onay edildi. şuurlu olarak evvel kez 19 yaşında, 1956 seneninde çekilen “She Stoops to Conquer” isimli tv filiminde oyun alan Finney, kariyerine 5 Oscar adaylığının yanı sıra Bafta denilen iki İngiliz Sinema ve tv Sanatları Akademisi armağanı sığdırdı.

ALBERT FİNNEY KİMDİR?

Albert Finney, Jr (d. 9 Mayıs 1936- ö. 8 Şubat 2019) 5 sefer Oscar’a aday gösterilmiş, Emmy armağanı sahibi İngiliz oyuncu.

Salford, Lancashire, İngiltere’de Alice and Albert Finney’nin erkek çocuğu olarak dünyaya gelen Finney Royal Academy of Dramatic Art’da eğitim aldı. Finney, 1963’te Henry Fielding’in romanından, Tony Richardson tarafından uyarlanan Tom Jones filminde baş karakter olarak oyun aldı. Filmdeki Tom Jones rolüyle Oscar’a aday gösterilen aktör, Venedik Film Festivali’nde En İyi Aktör ödülünü (Volpi Cup) kazandı. 1964’te John Osborne’un Luther isimli oyundaki Martin Luther rolüyle ve 1968’de Peter Nichols’un A Day in the Death of Joe Egg isimli oyundaki performansıyla, En İyi bay Oyuncu dalında Tony Ödülleri’ne aday gösterildi. Jane Wenham (1957-1961), Anouk Aimée (1970-1978) ve Katherine Attson (1989-1991) ile evli kaldı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir