Dalgadan onlar kazançlı çıktı

  • Şubat 20, 2019
  • 0

Geçtiğimiz sene yaşanan Türk Lirası’ndaki kati kıymet kaybı iki dev bankaya toplaminda 155 milyon dolar kazandırdı.  Bloomberg News’in haberine göre HSBC, doların 7.24 ile tarihi zirvesine çıktığı 13 Ağustos’ta kur hareketlerinden tek gün içinde 120 milyon dolar kazandı. Deutsche Bank AG’deki işlemcilerin ise 35 milyon dolar kazandığı belirtildi.

KUR 13 AĞUSTOS’TA 7.24 İLE TARİHİ ZİRVEYİ GÖRMÜŞTÜ

Dolar/TL 10 Ağustos’ta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye ile ilişkilerimiz iyi değil” izahı ve Türk kati ve alüminyumuna baz alinarak gümrük vergilerinin iki katına çıkarabilme yetkisini vurgulamasıyla 6.50 TL’yi aşmıştı. Kur 13 Ağustos’ta ABD- ülkemiz gerginliği ile 7.24 ile tarihi zirvesini görmüştü.

BİR GÜNDE 120 MİLYON DOLAR

Bloomberg News’in HSBC’nin Bir gün evvel açıklama ettiği 2018 senesi mali sonuçlarından derlediği habere göre HSBC Holdings Plc, Türk Lirası’nda tarihi kıymet kaybının yaşandığı Ağustos ayında tek bir gün içinde 120 milyon dolar civarında kâr etti. 

BEKLENENDEN İKİ KAT çok KAZANDI

Habere göre Mevzubahis kazanç HSBC’nin piyasa rizikosu modellerinin öngördüğünden iki kat dahada fazla.

Bu rakamın bankanın tarihinde tek günde kazandığı maksimum hergün kâr olduğu ifade edildi. 

 Türk Lirası’nın keskin şekilde kıymet kaybettiği ağustos ayında iki haftalık dalgalanmada Deutsche Bank AG’deki işlemcilerin ise 35 milyon dolar kazandığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ‘EKONOMİK SAVAŞ’ OLARAK NİTELEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurdaki dalgalanmayı ahenk gösteren ücret harp olarak nitelemiş ve 10 Ağustos’ta halka döviz bozdurma çağrısı yapmıştı.

BAKAN ALBAYRAK: FİNANSAL OPERASYON

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kurdaki dalgalanmayı finansal harekât olarak adlandırmış ve “10 Ağustos saldırısı yabancı tek ülkenin başkentinde planlandı. Alınan önlemlerle birilerinin hayali operasyonu püskürtüldü” demişti.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir