Kaçak seraya da kredi verilecek

  • Şubat 20, 2019
  • 0

Ziraat Bankası’nın tertemiz seraların kurulması, atıl durumdaki seraların ekonomiye kazandırılması ve var seraların modernizasyonunu kapsayan tertemiz kredi paketini Antalya’da tanıtan tarım Politikaları Bölüm Başkanı Ferhat Pişmaf, kredi değerlendirmesinde yapı ruhsatı aranması şartını kaldırdıklarını açıkladı.

Ziraat Bankası’nın ‘Seracılık Kredileri’ tanıtım toplantısı Antalya’da gerçekleştirildi. tarım Bankası tarım Politikaları Bölüm Başkanı Ferhat Pişmaf, kullandırdıkları krediler ve seracılık kredisinin detaylarını anlattı

SERALARIN YARISI DOMATES

Türkiye’de 2017 seneninde seralarda toplaminda 7,9 milyon ton imalat olduğunu kaydeden Pişmaf, üretimin yüzde 96’sının sebze olduğunu belirtti. Pişmaf, toplaminda üretimin üç milyon 829 bin tonla yüzde 49’unun domates, tek milyon 121 bin tonla yüzde 14’ünün hıyar, 791 bin tonla yüzde 10’unun karpuz, 704 bin tonla yüzde 9’unun biber, 344 bin tonla yüzde 4’ünün patlıcan, 321 bin tonla yüzde 4’ünün muz, 219 bin ton kabak, 185 bin ton kavun, 155 bin ton çilek, 86 bin ton marul, 47 bin ton fasulye ve 55 bin ton da içinde üzüm, ahududu benzeri ürünlerin dahil olduğu çeşitli sebze ve meyve türlerinin bulunduğunu söyledi

SERACILIK PAKETİ NEDEN ÇIKTI?

Ziraat Bankası’nın tertemiz seracılık paketinin neden çıktığını da açıklama eden Ferhat Pişmaf, şöyle dedi:

“770 bin dönüm örtüaltı var. 350- 400 bin dönümü Örtüaltı Kayıt Sistemi’ne (ÖKS) kaydolmuş ve kenarda duranlar da var. İklim değişiyor, havalar ısınıyor ve doğaya bağlı riskleri minimize faktörün tek yolu da imalatı örtüaltına almaktır. yeryüzünde da bu şekilde gelişiyor. Bizim ülkemiz cennet benzeri dört mevsim aynı anda yaşanabiliyor. Hem de Antalya’nın tek tarafına gidiyorsunuz kar var, başka tarafta denize girebiliyor. Hortum, dolu ve mevsim ortalamalarının üzerindeki yağışlarda riskler artıyor. Amacımız örtüaltı tarımın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması. Kapasite kullanımının artırılması, atıl seraların modernize edilmesi, üretime kazandırılması. Jeotermal kaynakların tarımsal üretimde dahada faal ve randımanlı kullanılması.”

10 MİLYON Lira ÜST LİMİT, FAİZ YÜZDE 8,25

Kredinin yatırım ve işletme olarak ikiye ayrıldığını belirten Pişmaf, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurulu seraların satın alımı, modernizasyon ve onarımı, ısıtma soğutma, sulama, nemlendirme vb. sistemler. Serada kullanılan her biçimde ekipmanlar. Kullanım geçerliligi 24 aydan çok var olan demirbaşlar. Yatırım kredisi yüzde 75’ine civarindan ortada ve uzunca vadeli kredi kullandırılacak. iki seneye civarindan anapara ödemesiz, işletme kredilerindeki vade süresi ise 14 ay. 2020 seneye civarindan olabilitesi çok olacak kredi kullanımında 10 milyon TL’ye kadar, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sübvansiyonuyla nema oranı senelik yüzde 8,25 olacak. tarım Bankası bu kapsamda, tek seneye civarindan vadeli kredilere senelik yüzde 8, 1- dört sene arası vadeli kredilere yüzde 10, dört seneden uzunca vadeli kredilere ise yüzde 11 nema oranı uygulamaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın nema desteği sonrasında üreticiler azami yüzde 8,25 nema oranıyla uzunca vadeli kredi kullanarak yatırım yapma imkanı bulabilecekler.”

KREDİ ŞARTLARI NELER?

Kredi şartlarını da açıklama eden Ferhat Pişmaf, “Asgari tek dönümlük kapalı alan. ÖKS’ye kayıt. tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onaylı proje. Sübvansiyon uygulaması 10 milyon TL’ye civarindan kredi amaciyla geçerli. Yatırım çagi 12 ay. Yatırım çagi bitince işletme çagi indirim oranları geçerli. 10 milyon TL’nin üzerindeki kredilerin Getiriyi piyasa koşullarına göre. tek dönüm sera maliyeti plastik örtü çok tünel 40- 80 bin TL. modern teknolojik sera 240- 360 bin TL. 10 milyon Lira yatırımla 125- 250 dönüm plastik çok tünel, 30- 40 dönüm teknolojik sera yapılabilir. Ayrı olarak kredi değerlendirmesinde yapı ruhsatı aranması uygulanmasını kaldırdık. Artık kredilerde aramıyoruz. Bakanlıklar da mevzuatı değiştiriyor. özellikle Adana, Mersin ve Antalya’nın en çok heyecan ettiği unsur” diye konuştu.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir