• facebook
 • twitter
 • googleplus
 • telegram
 • youtube
 • skype
 • tumblr
 • Anasayfa
 • >
 • Ne iPhone ne Mac, Apple’ın en büyük ürünü o

Ne iPhone ne Mac, Apple’ın en büyük ürünü o

 • Mart 29, 2019
 • 0

Pazartesi bugünü Hollywood’un resmi geçidini andıran Apple sunumunda öylesine ünlünün arsında dikkatimi asıl çeken tekrar tek Apple çalışanıydı. Salondaki bütün Hollywood ünlülerinden dahada karizmatik ve etkiliydi. Merdivenlerin başında karşılaştığımızda derhal hemen bacaklarım titriyordu heyecandan. Yalnızca sesini (ve aksanını) duyabilmek amaciyla konuşmaya tuttum, o arada selfie desturu aldım. Ama o civarindan heyecanlanmışım ki resimi dahi doğru düzgün çekemedim.
Buna eş tepkiyi tek bir Papa’yı gören Katolikler veriyor.

Jony Ive’den laf ettiğimi Apple fanatikleri anlamıştır. Apple’ın tasarımdan sorumlu reis yardımcısı şirketin Steve Jobs’dan ardindan en Bilinen (ve belki de en önemli) figürü. Hatta belki de Apple’ın en hatri sayilir büyüklükte ürünü dahi denebilir onun için. Hangi ayakkabıyı giydiğine civarindan biliyorum. 

YouTube’da sunum video’ları milyonlarca defa izlenen Ive’a yapılan yorumlardan biri: Hayatımı Jony Ive’ın seslendirmesini istiyorum. Kraliçe tarafından ‘sir’ unvanı verilen Ive belki de Michael Caine’den ardindan İngiltere’den çıkan en ikonik sese sahip.

ESTETİK DEVRİMİN MİMARI

Ama Michael Caine dünyanın en mühim oyuncularından biri, Ive ise Neticede tek şirket çalışanı.

Apple sunumunda Steven Spielberg de vardı. ani çok sene evvel Los Angeles’ta çok kalabalık tek restoranda sıra beklerken karşılaşmıştım. tek başına ayakta boşalacak sehpa bekliyordu, bense o sırada bilgisayarımı kapatıyordum.

Serinkanlılıkla “Ben kalkıyorum, isterseniz buraya oturun,” dedim, onun da hoşuna gitti ve teşekkür etti. Vücudumda ne tek dengesizlik, ne de sesimde tek titreme oldu. 

Halbuki Spielberg’den dahada çok heyecanlanmam gerekiyordu, değil mi? 

Bunun normal tek reaksiyon olmadığını anladığım amaciyla ani çok gündür nedenini anlamaya çalışıyorum. Tıpkı Bir hayli insanın asagi tarafı kapitalizme hizmet eden tek şirketin iyi insan olmasıyla tanınmayan, hayır işlerine hiç kazanç vermeyen Steve Jobs’ın ölümünden ardindan Apple mağazalarına çiçek bırakılmasını anlamaması gibi. 

Belki mayın tarlalarında yürüyen tek Prenses Diana değildi. Ama Jobs’ın kendisinin kültünü yaratmasının nedeni filhakika hayatlarımızı yaşayış şeklini değiştirmesinde gizli. Yalnızca bilgisayarları gündelik hayatın tek parçası yapmadı, iPhone’u da insan vücudunun tek uzantısı haline getirdi. Telefonunu kaybeden insan artık esas organlarından biri zarar görmüş benzeri hissediyor.

Jony Ive ise dünyanın gördüğü en hatri sayilir büyüklükte değişim süreçlerin birinde Jobs’ın yanında durarak tek estetik devrim yaptı. Apple ürünleri Yalnızca iyi işleyen teknolojiye sahip değil, aynı zamanda bakması, dokunması da zevk veren birer objeye dönüştürdü. Netflix’te programı olan Marie Kondo bize mutluluk vermeyen ürünlerden kurtulmamızı öneriyor, oysa Apple’ın ta Hartmut Esslinger’ın tasarladığı o çok Daha önceki ürünlerine sahip olanlar dahi onları atmaya kıyamıyor.

Daha Apple’ın dünyayı ele geçirmediği senelerde dahi o rengarenk Mac’leri, ak Macbook’ları gördüğümde dünyadaki bütün ürünlerin Jony Ive tarafından tasarlandığını mükemmel tek habitat hayali kurardım. 

Biraz Ive sayesinde Hanedeki sıradan objelerin tasarımlarına dikkat etmeye başladık. “Aaa telefon da tek mücevher benzeri olabiliyormuş,” dedik tek gün. belli tek süre da Ive sebebinden başka üreticiler televizyondan kettle’a bu sıradan objelerin tasarımını geliştirdi.

ŞİRKETLER KENDİ KARAKTERLERİNİ YARATIYOR

Tabii ki Ive’ı yaratan, Apple’ı estetikle özdeş tek marka haline getiren de Steve Jobs’ın zekası ve takıntısıydı. Tasarımı ahenk gösteren yer bulamadığı amaciyla evinin salonunu boş bırakan, ölümle ugras ederken sağlık kurumu monitörlerindeki grafiklerin çirkinliğine takan tek adam. Jobs olmasaydı Ive da olmayacaktı.

Adını bilmemizin, bu erken Jony Ive veyahut başka Apple yöneticilerinin birer Apple ürünü benzeri pazarlanmasının müsebbibi de Steve Jobs’ın liderliği. Sonuçta iyi lider altında değişik farklı karakterlerin çıkmasına, parlamasına destur verir.

Apple’ı başka şirketlerden değişik kılansa yıllar içinde tek Oscar merasimi heyecanı olusturan sunumlarında kendisinin yöneticilerinden birer star yaratarak kurumsallık anlayışını da değiştirmesi. Dev şirketler artık Yalnızca ürünleriyle değil, o ürünlerin arkasındaki isimler ve öyküleriyle de parlıyor. Facebook’ta Sheryl Sandberg mesela. Ama mahsul pazarlama ve sunum işini olduğu benzeri yönetici parlatma işini de en iyi Apple yapıyor işte. Yoksa ben Craig Federighi’nin ismini neden bileyim ve nefes almadan bütün hayatını anlatayım?

***
Serdar Turgut’a not

Beto sevdam Jony Ive’la tanışınca bitti.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.