• Anasayfa
  • >
  • Gündem
  • >
  • Son dakika! Ziraat Bankası’na 1,4 milyar dolarlık sendikasyon kredisi

Son dakika! Ziraat Bankası’na 1,4 milyar dolarlık sendikasyon kredisi

  • Mart 29, 2019
  • 0

Ziraat Bankası, 22 ülkeden 40 bankanın katılımıyla tek milyar 425 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı. 470 milyon dolar ve 849 milyon avrodan oluşan kredinin toplaminda maliyeti dolar amaciyla LIBOR 250 baz nokta ve avro amaciyla EURIBOR 240 baz nokta olarak gerçekleşti.

Konuya ait İzah yapan tarım Bankası Hazine idaresi ve beynelmilel Bankacılık genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru şunları kaydetti: 

“Nisan ayında vadesi istikbal var olan 422 milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları ve 798 milyon avro tutarındaki sendikasyon kredimizi katılım tutarını artırarak  toplamda tek milyar 425 milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları olarak yenilemiş bulunuyoruz. 2013 seneninde mevduat dışı kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi ve dış ticaretin finansmanında piyasa payımızın arttırılması hedefi ile yola çıkarak 700 milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları ile başladığımız sendikasyon kredimizi her sene  arttırarak yolumuza ayni ritimde devam ediyoruz.  470 Milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları ve 849 Milyon Avro’dan oluşan kredinin toplaminda maliyeti AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları amaciyla LIBOR 250 baz nokta ve avro amaciyla EURIBOR 240 baz nokta olarak gerçekleşti. Yatırımcıların coğrafi çeşitliliğinde ve katılım tutarındaki artış Türk bankalarının yurtdışından sağladığı finansmanın sürdürülebilirliği ile alakalı mühim tek göstergedir.  Bu kredi ile Asya’dan cenup Amerika’ya değişik coğrafyalardaki 22 ülkeden 40 banka, ülkemiz ekonomisine ve tarım Bankası’nın iş modeline var olan güvenini ve inancını tek sefer dahada teyit etmiş oldu. Muhabir bankalarımıza gösterdikleri destek ve çogalarak ayni ritimde devam edeceğine inandığımız işbirliği amaciyla teşekkür ederiz. Sağladığımız bu kaynakla tarım Bankası olarak reel sektöre ve ülkemizin tasarruf dengesine var olan katkımızı sürdürüyor olacağız. Kredilerdeki istikrarlı büyümemizin yanında dış ticaret işlemlerinde nihayet 6 senede 7 katı yükselen piyasa hissenini yakalamış bulunuyoruz. Sağlanan bu beynelmilel kredinin de desteği ile dış ticaretin finansmanında ele geçirdiğimiz bu ivmeyi artırarak ayni ritimde devam ettireceğiz” dedi.

 

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.