• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Erdoğan’ın BM’deki konuşmasının ardından İsrail’den bir tepki çeken hamle daha: Kudüs Bakanı gözaltında

Erdoğan’ın BM’deki konuşmasının ardından İsrail’den bir tepki çeken hamle daha: Kudüs Bakanı gözaltında

  • Eylül 25, 2019
  • Comments Off

İsrail güçleri, Filistin idarenine bağlı Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi’yi evine düzen ettiği baskınla gözaltına aldı. Hedmi’nin doğu Kudüs’teki evine düzen eden baskın akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bir gün evvel yaptığı konuşmayı getirdi. Erdoğan, Birleşmiş Milletler kürsüsünde, “Ben heyecan ediyorum bu İsrail neresidir? Bu İsrail’in toprakları nereleri kapsıyor? ülkemiz olarak bizim bu konudaki tavrımız nettir, başkenti doğu Kudüs var olan tek Filistin devletinin kurulmasıdır” diyerek İsrail idarenine reaksiyon göstermişti.

Kudüs İşleri Bakanlığından yapılan yazılı izaha göre, İsrail polisi ve istihbarat personellerinden oluşan geniş tek kolluk kuvveti, erken saatlerinde Hedmi’nin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan evine baskın düzenledi.

SON üç AYDA İKİNCİ sefer GÖZALTINA ALINDI

Açıklamada, İsrail güçlerinin hanede arama yaptıktan ardindan Hedmi’yi gözaltına aldığı belirtildi. bakanimiz Hedmi, nihayet üç ayda 2. sefer İsrail polisince evine düzen eden baskınla gözaltına alındı.

FİLİSTİNLİ BAKANA “KUDÜS” ENGELİ

Öte istikametten Filistin basınına göre, İsrail polisi Filistin yasamsal Kalkınma Bakanı Dr. Ahmed el-Mecdelani’nin Kudüs’e girişine destur vermedi.

İsrail polisinin, bakanimiz Mecdelani’yi, şehre girmesi vaziyetinde gözaltına almakla tehdit ettiği belirtiliyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

bu erken adaletsizliğin en çok yaşandığı yerlerden biri, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarıdır. bendeniz heyecan ediyorum bu İsrail neresidir? Bu İsrail’in toprakları nereleri kapsıyor? 1947’de neresiydi, 1949-67’de neresiydi ve şu anda İsrail neresidir? BM İsrail’le alakalı aldığı kararları uyguluyor mu? O vakit BM ne işe yarıyor? ülkemiz olarak bizim bu konudaki tavrımız nettir, çözüm 1947 anlaşması temelinde, başkenti doğu Kudüs var olan tek Filistin devletinin kurulmasıdır. Size BM kürsüsünden soruyorum, İsrail devletinin hudutları neresidir? 1948 hudutları mıdır, 1967 hudutları mıdır yoksa dahada başka hudutları mı vardır? surat sene anlaşması deney et teşebbüsün emeli Filistin’i Tamamiyle ortadan kaldırmak mı? Bunlar dünyayı kana mı bulamak istiyorlar? BM başta olmak üzere, beynelmilel camianın bütün aktörleri vaatlerin ötesinde somut destek vermelidir. Filistinliler amaciyla yardım ve bayındır çalışmalarının faal tek şekilde sürdürülmesi bu açıdan çok önemlidir. Türkiye, mazlum Filistin halkının yanında bulunmaya ayni ritimde devam edecektir.

önceki haber «
sonraki haber »