• Anasayfa
  • >
  • Sağlık
  • >
  • Şeker (Diyabet) hastalığının nedenleri nelerdir? Diyabet nasıl anlaşılır?

Şeker (Diyabet) hastalığının nedenleri nelerdir? Diyabet nasıl anlaşılır?

  • Eylül 25, 2019
  • Comments Off

Diyabet Başka bir deyişle şeker hastalığı, vücudun kan şekeri olarak da Bilinen kan şekeri işleme olanağını bozan tek durumdur. Ölümcül Bir hayli hastalığın alana çıkmasında birinci sırada oyun oynayan ve dünyanın her yerinde çok yaygın olarak görülen şeker hastalığı ile alakalı bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler amaciyla derledik… Tam isimi Diabetes Mellitus var olan şeker hastalığının sebepleri nelerdir? Diyabet nasıl anlaşılır? İşte cevapları…

ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET) HAKKINDA

Genel olarak şeker hastalığı denilen diabetes mellitus, çok kan şekeri sağlayan metabolik tek hastalıktır. İnsülin hormonu şekeri kandan hücrelere taşıyarak enerji depolamak amaciyla kullanır. Diyabet ile vücudunuz ya yeteri civarindan insülin yapmaz veyahut yaptığı insülini tesirli tek şekilde kullanamaz. Diyabetten rehabilitasyon edilmeyen çok kan şekeri, sinirlerinize, gözlerinize, böbreklerinize ve başka organlara zarar verebilir.

Kronik diyabet koşulları arasında tip tek diyabet ve tip iki diyabet bulunur. Potansiyel olarak art dönüşlü diyabet koşulları arasında prediyabet – kan şekeri seviyelerinizin normalden dahada çok olduğu, ama diyabet olarak sınıflandırılacak civarindan çok olmadığı vaziyetlerde – ve gebelik esnasında alana çıkan ama bebek doğumundan ardindan düzelebilecek gestasyonel diyabet vardır.

Birkaç değişik diyabet türü vardır. Bunlar:

Tip tek diyabet, tek var olan otoimmün tek hastalıktır . Bağışıklık sistemi , insülinin yapıldığı pankreastaki hücrelere saldırır ve yok eder . Bu saldırıya neyin kapı araladığı belli değil. Diyabetli kişilerin takriben yüzde 10’unda bu tür var.

Tip iki diyabet, vücudunuz insüline dirençli vaziyete geldiğinde oluşur ve kanınızdaki şeker birikir.

Prediyabet, kan şekeri normalden çok olduğunda alana çıkar, ama tip iki diyabet tanısı amaciyla yeteri civarindan çok değildir.

Gebelik diyabeti, gebelik esnasında çok kan şekeridir. Plasenta tarafından üretilen insülin bloke edici hormonlar bu tip diyabete neden olur.

Diabetes insipidus isimi verilen ender tek durum, eş tek isme sahip olmasına rağmen, diabetes mellitus ile ilişkili değildir. Böbreklerinizin vücudunuzdan çok fazla sıvı alması değişik tek durumdur.

Her diyabet tipinin kendine has semptomları, sebepleri ve tedavileri vardır.

ŞEKER (DİYABET) ne türlü ANLAŞILIR?

Şeker hastalığı belirtileri, kan şekerinizin ne civarindan yükseldiğine bağlı olarak değişir. Bir takım insanlar, özellikle de prediyabet veyahut tip iki diyabet hastaları başlangıçta semptomlarla karşılaşmayabilirler. Tip tek diyabette semptomlar hızlı tek şekilde alana çıkma ve dahada şiddetli olma eğilimindedir.

Tip tek ve tip iki diyabetin belirti ve semptomlarından bazıları şunlardır:

– yükselen susuzluk ve sık idrara çıkma
– Açlığın artması
– Yorgunluk
– Bulanık görme
– Ayaklarda veyahut ellerde uyuşma veyahut karıncalanma
– İyileşmeyen yaralar
– Açıklanamayan kilo kaybı
– İdrarda ketonların varlığı (ketonlar, yeteri civarindan insülin olmadığında alana çıkan adale ve yağ parçalanmasının tek taraf ürünüdür)
– Sinirlilik
– Diş eti veyahut ten enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar benzeri sık görülen enfeksiyonlar

Gebelik diyabeti

Gebelik diyabetli kadınların çoğunda rastgele tek belirti yoktur. Bu durum çoklukla rutin kan şekeri testi veyahut çoklukla 24. ve 28. haftalar arasında yapılan agizdan glukoz tolerans testi esnasında tespit edilir. ender durumlarda, gestasyonel diyabeti var olan tek kadın da susuzluk veyahut idrara çıkmada artış yaşayacaktır.

Tip tek diyabet rastgele tek yaşta alana çıkabilir, ama küçüklük veyahut ergenlik döneminde sıklıkla görülür. Tip iki diyabet ise (daha yaygın var olan tip), 40 yaşın üzerindeki kişilerde dahada yaygın olmasına rağmen, her yaşta gelişebilir.

ŞEKER HASTALIĞININ NEDENLERİ

– Tip tek diyabetin nedeni

Tip tek diyabet, bağışıklık sisteminiz, vücudun enfeksiyonla ugras sistemi, pankreasın insülin üreten beta hücrelerine saldırıp tahrip ettiğinde alana çıkar. bilim adamları, tip tek diyabetin genlerden ve hastalıkları tetikleyebilecek virüsler benzeri çevresel faktörlerden kaynaklandığını düşünüyor.

Tip iki diyabetin nedeni

Tip iki diyabet (en yaygın diyabet şekli) hayat tarzı faktörleri ve genler benzeri çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

– Şişmanlık
– Hareketsiz tek hayat tarzı
– yükselen yaş
– perişan beslenme
– Sık gebelikler

Gebelik diyabetinin nedeni

Gebelik diyabeti gebelik esnasında hormonal değişikliklerin sonucudur. Plasenta, hamile tek kadının hücrelerini insülinin etkilerine dahada az duyarlı vaziyete getiren hormonlar üretir. Bu gebelik esnasında çok kan şekeri neden olabilir.Hamilelik esnasında çok kilolu var olan veyahut hamileliği esnasında çok kilo alan kadınların gebelik diyabeti geçirme ihtimali dahada yüksektir.

Diğer nedenler

Genetik mutasyonlar, başka hastalıklar, pankreasın zarar görmesi ve Bir takım ilaçlar diyabete neden olabilir.

İLGİLİ HABERSıcak havalarda diyabet hastalarına 6 mühim uyarıSıcak havalarda diyabet hastalarına 6 mühim uyarı

Bebek bilim diyabet gebelik genetik hamile gebelik Kadın sağlık şeker şeker hastalığı
nihayet güncelleme: 16:11 25.09.2019
önceki haber «
sonraki haber »