• facebook
 • twitter
 • googleplus
 • telegram
 • youtube
 • skype
 • tumblr
 • Anasayfa
 • >
 • TMSF ihalesiz 1.3 milyarlık iş verdi, Sayıştay yakaladı

TMSF ihalesiz 1.3 milyarlık iş verdi, Sayıştay yakaladı

 • Eylül 25, 2019
 • Comments Off

Sayıştay, 2018 senesi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) denetim raporunu yayınladı.

Buna göre, TMSF Ataşehir’de sahip olduğu arsaları ihalesiz olarak Aksüs Yapı isimli şirkete Arsa  Satış Karşılığı istikbal Paylaşımı Sözleşmesiyle 2016 seneninde verdi. Yapılan belirlemelere göre, gayrimenkullere ait rastgele tek duyuru ve duyuru yapılmadığı gibi, tek ihale de yapılmaksızın şirketin önerisi üstüne Fon heyeti tarafından karar alınarak sözleşme imzalandı.

İşi alan Aksüs Yapı, Reyhan İnşaat ve Marmara Fidancılık ile birlikte projede ortaklığa gidip 2017 seneninde 1113 ev ve 44 ticari alandan oluşan Ataşehir modern projesine başladı.

Sayıştay denetçileri gerçekleştirilen işlemin kanun ve yönetmelikleri ters olduğuna dikkat çekerek, vakit ilerledikçe, ihalesiz biçimde ve keyfi olarak seçilen yüklenicinin bu işi sonuçlandıramayacağının anlaşıldığını vurguladı.

YETERSİZLİĞİ ÖRNEKLE ANLATTI

Bu vaziyeti tek örnekle laf eden denetçiler, yüklenicinin 28 ocakta 2019 tarihinde Fon’a yaptığı başvuruyla, firma tarafından yaptırılan proje tadilatına ait ruhsata esas fiyatın (harç) meblağı var olan tek milyon 308 bin liralık ödenmesi yapamadığına işaret ederek, “Söz konusu bu tutarın Fon tarafından ödenmesini istek etmiş ve 2019/64 sayılı Fon heyeti Kararı ile de bahse mevzu meblağ Fon bütçesinden ödenmiştir” denildi.

Aksüs Yapı ile TMSF arasında yapılan bütün sözleşmelerde, “İnşaat öncesi ve sonrasında, satış/gelir paylaşımı ve bağımsız bölümlerin Fon’a teslimi safhasında; her biçimde mali ve Parasal yükümlülüklerin (mükellefiyete göre Fon payına düşenler dâhil), yönetimsel ve hukuki sorumlulukların Yüklenici tarafından karşılanacak, her ne nam altında olursa olsun, Yüklenici Fon’dan tek talepte bulunmayacaktır.” hükmüne yer verildiğine dikkat çeken denetçiler, “Söz konusu işte gelinen nokta ve mevzuata ters işlem tesis eden Fon’un karşı karşıya kaldığı durum, tek milyar 324 milyon Lira değerindeki tek işi, iş tutarının binden birinden dahada az tutardaki tek yasal yükümlülüğü adina getiremeyecek tek firmaya verilmiş olduğu gerçeğidir” tespitini yaptı.

SÖZLEŞME üç YIL ardindan FESH EDİLDİ

TMSF ise ihalesiz iş verilmesiyle eleştirilerle alakalı sürecin Sayıştay’ın genel denetimini ilgilendirilmediğini belirtirken, yüklenicinin yoksun olduğuna değin tespiti onay etmediğini ifade etti. TMSF’nin verdiği bilgiye göre asama içinde yüklenici inşaat sektöründe yaşanan ahenk gösteren ücret zorlukları neden göstererek, sözleşmede taahhüt edilen minimum hasılat tutarının evvel taksitinin ve süre gelen taksit vadelerinin  faizsiz olarak ötelenmesi veyahut sözleşmenin “hasılat paylaşım usulünün” revize edilerek “kat karşılığı inşaat yapım usulüne” dönülmesini istek etti. TMSF, Fon menfaatlerine ahenk gösteren görülmeyen bu taleplerin reddedildiğini ve Aksüs Yapı ile yapılan sözleşmenin 10 Mayıs 2019 tarihinde karşılıklı uzlasma çerçevesinde fesh edildiğini açıkladı. vaziyeti hazırda arsalar ve 173 bin metrekare inşaat alanına sahip ruhsatlar Fon mülkiyetinde bulunuyor.

Ataşehir Sayıştay sigorta laf Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF
nihayet güncelleme: 14:47 25.09.2019
önceki haber «
sonraki haber »