• Anasayfa
  • >
  • Spor
  • >
  • TRT Genel Müdürü İbrahim Eren yeni kanalı resmen açıkladı

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren yeni kanalı resmen açıkladı

  • Eylül 25, 2019
  • Comments Off

TRT genel Müdürü İbrahim Eren, yayın hayatına başlayacak TRT Spor2 kanalıyla ilgili, “Sporu bütün yönleri ile vatandaşlarımızla buluşturacak, toplumdaki spor kültürünü geliştirecek, sporun yaygınlaşmasını, derhal her yaştan insanımızla buluşturmayı sağlayacak yayınlar yapacak tertemiz tek kanala gereksinim oluğunu düşündük.” değerlendirmesinde bulundu.

İbrahim Eren, yaptığı açıklamada, sporun hayatın ayrılmaz tek parçası olduğuna inandığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Profesyonel olarak tek spor dalı ile uğraşanların yanı sıra sporu tek hafta sonu aktivitesi olarak değerlendirenler de az değil. yeryüzünde hızla gelişen sıhhatli hayat Emelli spor eğilimlerini her birimiz yakından takip ediyoruz. Ülkemizde de artık her mahallede spor merkezlerinin açıldığını ve halkımızın spor tesislerine akın ettiğini gözlemleyebiliyoruz. Şu çok açık görülüyor ki tesisleşme yatırımları sayesinde yurttaslar özellikle çocuklarının spor yapmasına çok önem vermeye başladı. Herkesin spor ile ilişkisi değişik tek şekilde kendini gösteriyor.

Sporu keyifli tek vakit geçirme, tek seyretme etkinliği olarak gören geniş tek kitle de var. Dünyanın her yerinde bu kitleyi görmek mümkün. bu erken hayat nüfusunun yüzde 70’i tek şekilde spor ile ilgileniyor. hayat nüfusunun yüzde 24’ü her sene asgari tek kez tek maça gidiyor. İnsanların alaka ve merakını gösteren bu verilerin yanı sıra hayatımızı çok yönlü etkileyen spor, hatri sayilir büyüklükte tek ekonomiye istikamet veriyor. Spora harcanan sıcak kazanç tam 500 milyar dolar seviyesinde. Tekstil, reklam, gıda, sağlık benzeri spor ile alakalı başka endüstrileri de dahil ettiğimizde 1,6 trilyon dolarlık dev tek bütçe karşımıza çıkıyor.”

beynelmilel alanda her spor branşının mühim tek ekosistemi olduğunu belirten TRT genel Müdürü Eren, Türkiye‘nin de yaklasik olarak her sporda var olduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“TRT SPOR İLGİYLE TAKİP EDİLİYOR”

“İnsan hayatını bu civarindan yakından etkileyen spora toplumlara müspet tesiri açısından yaklaştığımızda bu adımı atmak gerekti. Ülkemizde spor yayıncılığı ile alakalı parlak tek birikime sahip olan, bu erken de bu yayıncılıkta lokomotif konuma sahip var olan TRT, spor camiasına tertemiz atılımlarla katkı sağlamak arzusundadır. TRT Spor kanalımız, izleyicilerimiz tarafından alakayla takip edilmekte. İzlenme oranı olarak da birinci kanal olmamız bunun tek göstergesi.

Kaliteli yayıncılığı önceleyerek rekabetin olduğu bu alanda izleyicilerimize spora değin her şeyi çikarmaya çalışıyoruz. Futbolun ülkemizdeki bütün yayıncılık mecralarında baskın olduğu dönemde, var kanalımızda sporun Bir hayli branşına Zati yer veriyorduk. Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte spor organizasyonu olimpiyatlar, Filenin Sultanları’nın hayat ve Avrupa sınavları, atletizm, güreş, tekvando, halter, yüzme, boks, cimnastik, judo, karate ve dahada Bir hayli branşın hayat ve Avrupa şampiyonalarına ekranımızda yer verdik.”

Bu sene şu anne civarindan 400 canlı yayın gerçekleştirdiklerini, bunların 191’inin futbol, 201’inin ise başka branşlarda olduğunu belirten Eren, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Federasyonlarımızın sayısı futbolla birlikte 65’e ulaştı. Bu da Bir hayli faaliyet, şampiyona veyahut kupa organizasyonu demek. onay edilir ki bütün bu spor müsabakaları, tek bir kanalın yayınlayabileceği sayıdan çok fazla olacaktır. Sporu bütün yönleri ile vatandaşlarımızla buluşturacak, toplumdaki spor kültürünü geliştirecek, sporun yaygınlaşmasını, derhal her yaştan insanımızla buluşturmayı sağlayacak yayınlar yapacak tertemiz tek kanala gereksinim oluğunu düşündük.

bu konuyla alakali Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da katkılarıyla Bakanlığımızın çok kıymetli şuurlu personeliyle birlikte uzunca süre gelen titiz çalışmalar yaptık. neticeninde Türk sporuna hizmet edecek, sporun futbol dışındaki bütün amatör ve şuurlu olimpik branşlarının yer alacağı Başka bir deyişle sporun her rengini görebileceğimiz tek kanalı halkımız ile buluşturuyoruz. Bu vesileyle Sayın Bakanımıza, Bakanlığın kıymetli yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

“OLİMPİYAT OYUNLARININ YENİ ADRESİ DE TRT SPOR2 OLACAK”

TRT Spor2’nin muhtevası ile alakalı veriler de veren Eren, bütün federasyonlar ile ulusal ve beynelmilel bütün faaliyetlere açık olduklarını vurguladı.

Bir hayli branşı izleyiciye ulaştıracaklarını laf eden Eren, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bakanlık ile yaptığımız yayın planlaması ile federasyonlar da yarışma takvimini hazırlarken kanalımızın yayın akışını dikkate aldı. Atletizm, yüzme, güreş, tenis, eskrim, ananesel spor dalları, okçuluk, sehpa tenisi, basketbol, buz hokeyi benzeri Bir hayli branştaki müsabakaları canlı veyahut banttan ama netlikle izleyiciye ulaştıracağız. Ayrıca, Özürlü (paralimpik) sporcularımızın da faaliyetlerini yakından takip edeceğiz. bütün bunların yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ‘Sporun Tabana ve Kitlelere Yayılması Projesi’ kapsamında spor kültürünü büyütecek programlar, sporda hatri sayilir büyüklükte başarılara imzasini atmış sporcularımızın hayat hikayeleri de kanalımızda yer alacak.

TRT’nin tek klasiği vaziyete gelen olimpiyat oyunlarının tertemiz adresi de bundan bunun benzeri TRT Spor2 kanalımız olacak. hayat ve Avrupa atletizm şampiyonaları geniş tek şekilde ekranlarımızda yer alacak. Her hafta sayısız canlı yayın… Branşlardan haberler, mühim gelişmeler… Sporcuların Yalnızca yarışma anları değil, hayat kesitlerinden örnekler ve kampları da tertemiz kanalımızda olacak.”

“ARTIK FUTBOL HARİCİNDEKİ BRANŞLAR DA EKRANLARDA dahada çok YER BULACAK”

Sporun gençleri perişan alışkanlıklardan da ırak tuttuğunu aktaran Eren, şu ifadeleri kullandı:

“Biz, bütün Türkiye’nin, özellikle de gençlerimizin futbol dışındaki spor dallarıyla da tanışmasını arzu ediyoruz. TRT Spor2’de bu amacımız amaciyla çok çalışacağız. İlgili spor branşı nasıl oynanır, bulunduğunuz şehirde nerede yapabilirsiniz benzeri programlar TRT Spor2’de yer alacak. TRT Spor2 ile Türk sporu tertemiz tek döneme başlıyor. Artık futbol haricindeki branşlar da ekranlarda dahada çok yer bulacak. İnanıyorum ki yıllar ardindan olimpiyat oyunlarındaki başarımızdan bahsederken, çocuklarımızın TRT Spor2 sayesinde futbol dışındaki branşlara yöneldiğini ve bu başarılarının en hatri sayilir büyüklükte sebepleri arasında TRT Spor2’nin olduğunu konuşacağız. Zira hüner iltifata tabidir. Emeğin karşılığını ekranda görmek, gençleri teşvik edecektir diye düşünüyorum. TRT Spor2 ile Türk sporuna tertemiz tek nefes kazandıracağımıza canıgönülden inanıyorum. TRT Spor2, hayat Atletizm Şampiyonası’yla evvel iddialı yayını gerçekleştirecek. Şampiyonanın bütün istikametlerini ekrana getireceğiz. Ekibimiz de biz de hazırız. Atletizm ile ilgilenenleri ve bütün sporseverleri TRT Spor2’nin keyfini çıkarmaya çağrı ediyorum. ‘Sporun her rengi’ sloganıyla test yayınına başlayan TRT Spor2 kanalı, bütün spor camiasına ve yayıncılık sektörüne hayırlı olsun.”

“TRT, HER YAŞ GRUBUNDAN amaç KİTLEYE TEMAS ETMEYİ ÇOK ÖNEMSİYOR”

İbrahim Eren, TRT’nin serüvenini tek kelimeyle “öncülük” olarak tanımlayarak, şunları kaydetti:

“TRT’nin sahip olduğu Bir hayli kıymet arasında öne çıkanlardan tek tanesi de, kendisini takip edenlere yollar açan tek lider kimliği olması. Milletimizin hafızalarında canlılığını savunan Bir hayli ilki gerçekleştiren TRT, her ıslak grubundan amaç kitleye temas etmeyi çok önemsiyor. İngilizce ve Arapça başta olmak üzere yabancı dillerde yaptığımız tesirli yayınlar, haber programları, diziler, tarihin ruhunu incitmemeyi şiar edinen yapımlar, Türk yönetmenlerin gözünden dünyaya başka açılardan bakanimiz belgeseller, animasyon diziler, dijital mecralarda ürettiğimiz içerikler benzeri saymakla bitmeyecek Bir hayli mühim yayıncılık başarısına imzasini attı, atmaya da ayni ritimde devam ediyor.”

TRT’nin yayıncılıkta 92 senesi arkada bıraktığını anımsadan İbrahim Eren, spor yayıncılığının da ehemmiyetini belirterek şunları aktardı:

“Kurulduğu günden bu yana haber, eğlence, spor, eğitim, kültür ve zanaat alanında milletimizin değişik beklentilerini karşılayan kurumumuz, aynı zamanda bu alanlarda ülkemizin sosyo-kültürel gelişimine de hatri sayilir büyüklükte katkılar sağlamıştır. Hasılı TRT, Cumhuriyetimizin kuruluşunun derhal peşinden konuk olduğu Hanelerimizde sadık tek arkadaş ve iyi tek yollar arkadaşı olarak varlığını sürdürüyor. Az evvel laf ettiğim yayınların yanında TRT’nin en başarılı ve lider olduğu yayıncılık türlerinden birisi de spor yayıncılığı. Spor yayıncılığımızın kökleri de çok eskiye dayanıyor. Ülkemizin bu manada lokomotifi TRT’dir diyebiliriz.

TRT Radyoları kurulduğu günden bugüne yayınlarda spora genişçe yer verildi. Futboldan ata sporumuz güreşe civarindan Bir hayli dalda halkımız spor heyecanını TRT ile yaşadı. Halit Kıvanç, Orhan Ayhan, Tansu Polatkan benzeri spor müsabakası anlatımlarıyla efsaneleşmiş isimlerin sesleri Daha kulaklarımızda yankılanır. Sporcularımız sahada ugras ederken, TRT’nin spor konusundaki lider isimleri mikrofonları başında, kameranın önünde ve arkasında, onların başarılarını size eriştirmek amaciyla ugras verdi.”

Spor yayıncılığının televizyonla değişik tek boyuta geçtiğini belirten TRT genel Müdürü, şu ifadelerini kullandı:

“Aslında vatandaşlarımız sporun Bir hayli branşıyla TRT yayınları sayesinde tanıştı. Futbol dahil Bir hayli spor branşının kısa müddette kitleselleşmesinde TRT yayınlarının çok hatri sayilir büyüklükte tesiri oldu. Spor yayıncılığı serüveninden mevzu açılmışken hafızalarımızı tazelemek, tarihimiz açısından kilometre taşı niteliğinde var olan ani çok tarihi yayını da paylaşmak isterim; TRT’nin evvel naklen spor yayını radyodan 1933 seneninde Türkiye-İtalya arasında oynanan güreş müsabakası ile başlar. Bundan tek sene ardindan ise evvel canlı futbol yayınını, Türkiye-Avusturya arasında oynanan mücadelesi telefonla laf eden efsane spikerimiz Eşref Şefik yapmıştır. Televizyonun yayın hayatına başlaması ile spor yayıncılığı dahada da hatri sayilir büyüklükte tek hız kazanmış, bu erken dahi coskuyla hatırlanan yayıncılık başarılarının altına imzasini atılmıştır. Televizyonda evvel canlı yayın üç Ekim 1971 tarihinde, İzmir’de Karşıyaka-İstanbulspor mücadelesi ile gerçekleşiyor. derhal peşinden TRT’nin tek klasiği vaziyete gelen atletizm branşı ile alakalı evvel canlı yayın da 6 Ekim 1971’de tekrar İzmir’in ev sahipliği yaptığı Akdeniz Oyunları ile yapılıyor.”

“KURUMUMUZ, halk YAYINCISI OLMA BİLİNCİYLE VE ÖNCÜ OLMA MİSYONUYLA SPORA HEP BÜYÜK ÖNEM VERDİ”

Spor alanında heyecan ve deneyimi birleştirip en iyi yayını yapmaya çalıştıklarını belirten Eren, “Hem takımında evvel kez takim formasi giyen toy tek oyuncunun heyecanına ayni vakitte da kulübüne yıllarca hizmet vermiş tek kaptanın deneyimine sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Kurumumuz, halk yayıncısı olma bilinciyle ve lider olma misyonuyla spora hep hatri sayilir büyüklükte önem verdi. Rekabet duygusunu kaybetmeden, etik kaideler içinde kalarak ilkeli tek spor yayıncılığı yaptı. Magazin boyutundan çok, tek aktivite olarak sporun ta kendisi ile ilgilendi. çok sesli tartışmalara teşne olmak yerine, kamuya yararı var olan sportif faaliyetleri ekranlara taşıdı. bu erken de bu çizgide ayni ritimde devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

ulusal maçlar, olimpiyat oyunları, atletizm şampiyonaları ve başka spor müsabakalarını hatri sayilir büyüklükte tek titizlikle yayınladıklarını belirten Eren, “Sadece popüler branşlarda ugras eden sporcular değil, sporun her dalında ugras eden sporcularımızın yanında olduk. Onların coşkusunu, heyecanını ve emeğini izleyicilerimizle buluşturduk. Futbol ulusal Takımımızın hayat üçüncülüğünün heyecanını da güreşte, halterde, atletizmde, tekvandoda bayrağımız göndere çekilirken yaşanan gururu da milletimizle TRT’de yaşadık. bu erken geldiğimiz noktada yayıncılık mananında beynelmilel kalitede işler yapıyoruz. Bir hayli beynelmilel organizasyonda Tamamiyle kendisinin çalışanlarımızdan oluşan ekipler tarafından çekimler yapılıyor ve dünyanın Bir hayli ülkesinde bu yayınlar kullanılıyor. İlgili beynelmilel kuruluşlardan yayıncılık faaliyetlerimizle alakalı de sayısız kutlama aldık. Sahiden görünenin çok ötesinde işler yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

önceki haber «
sonraki haber »