İlk hafta hamilelik belirtileri

 • Ekim 3, 2019
 • Comments Off

Hamile olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? Kadınların en fazla üzerinde durduğu, eşlerine verecekleri müjde açısından da önemli olan hamilelik haberidir. Hamile olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? Hamile belirtileri nelerdir, gebelik döneminde ilk dikkat etmeniz gereken belirtileri sizler için sıraladık.

 • Adet gecikmesi
 • Mide bulantısı (Yeşilçam filmlerinden hatırlarsınız)
 • Küçük abdest için sık sık tuvalete çıkma
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Aşırı uyuma isteği
 • Renklere, kokulara ve seslere karşı duyarlılığın artması
 • Ağızda tat değişikliği
 • Ruh halindeki değişim
 • Göğüslerde yaşanan hassasiyet

Son yıllarda çok çocuklu aile olmanın da etkisi ile hamilelikler artmaya başladı. Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun yanıtını bulmak isteyen müstakbel anneler doktora gitmek yerine internetten hamilelik ile ilgili bilgi almaya çalışıyorlar. Sağlıklı olan tabi ki doktorunuza danışarak gebelik ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap bulmak olsa da, bu konuda çekingen bir yapıya sahip olan Türk kadınının Google yoluyla da aradıklarına sağlıklı bir şekilde ulaşması için WMAL Sağlık biz de üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Hamilelik (gebelik) ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Hamilelik kaç günde belli olur?

Hamile olmayı isteyenler ve sık sık cinsel birliktelik yaşayarak bunu özlemle bekleyenlerin hamileliğin ne kadar zamanda belli olacağını merak ettiklerini biliyoruz. Hamilelik ne zaman anlaşılır sorusunun yanıtı detaylarda. Peki cinsel ilişkiden ne kadar sonra hamile kalınır? Cinsel ilişkiden 10-14 gün sonrasına (en geç 2 hafta sonra) hamile kalınıp kalınmadığı ortaya çıkar. Zaten hamile kalındıysa bunun ilk belirtileri karyonik gonadotropin hormonundaki salınımda artma, göğüslerde hassaslaşma, sık sık idrara çıkma ile bel ve sırtta ağrılar artar. Bunun yanında hamile olduğunuzu fark etmeniz için önemli bir belirti de hamilelikte mide bulantısı ve yorgunluk hissidir. Erken hamilelik belirtileri dediğimiz de bu belirtilerdir. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunun yanıtı da aslında burada verilmektedir. Cinsel ilişkinin üzerinden geçen 12 haftalık sürecin ardından mide bulantıları da başlayacaktır.

Hamilelik hesaplama

Hamile kadınların sadece kendileri değil, eşleri de hamilelik takvimini merak ederler. Kadınların özellikle hamilelik takibi yapmak adına hamilelik haftalarını hesaplayarak bebeklerinin ne zaman geleceğini önceden bilmek istemeleri normaldir. Hafta hafta hamilelik sürecini sizler için detaylandıralım dilerseniz. Hamilelik haftasi hesaplama yöntemi nasıldır? Hamilelik hesaplama siteleri ve sayfalarından hesaplama yerine konunun mantığını kavramakta fayda var. ”Hamilelikte kaçıncı aya girdim, kaç aylık hamileyim, doğuma kaç ay kaldı, hamilelik kaç hafta sürer” gibi soruların yanıtını sizler için verelim. Her ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanan hesap yanlışlıklarına düşülmesinin bir nedeni de ay hesabı ile bebeğin doğumunu beklemektir.

Kaynak: wmal.net

önceki haber «
sonraki haber »