İstanbul’da Huzurun Adresi: Atatürk Arboretumu

  • Ekim 3, 2019
  • Comments Off

İstanbul’un kalabalığından kaçmak isteyen İstanbulluların hafta sonu kaçamağı için sıkça tercih ettikleri Atatürk Arboterumu, İstanbullularla birlikte Türkiye’nin her ilinden ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Klip, reklam ve film çekimlerinde farkına varmadan görmüş olabileceğiniz bu tabiat parkı için Türkiye’de sadece iki örnek bulunmaktadır. 1949 yılında başlayan ve 1982 yılında tamamlanan bu bölgede aradığınız huzuru bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Atatürk ArboretumuHangi Klip, Film ve Reklamlarda Kullanıldı?

Nostaljik Keloğlan serisi Atatürk Arboterumu çekilen dizilerlistesinde en iyi bilinen örnekler olsa da reklam ve film çekimlerinde bu bölgenin tercih edildiği örnekleri çoğaltmak mümkündür.

  • Coşkun Sabah’ın Anılar şarkısının klipi,
  • Keloğlan serisinin Kara Prense Karşı ve Keloğlan ile Cankız filmleri,
  • Kahpe Bizans filmi,
  • Şafak Sezer’in oynadığı Nasreddin Hoca’nın göle maya çalması temalı Vodafone reklamı

Çekimlerinde bu yerleşke tercih edilmiştir.

Atatürk Arboterumuİstanbul’un Neresinde?

Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda yer alan Atatürk Arboterumunerede sorusuna daha detaylı yanıt verilmesi gerekirse bağlı bulunduğu ilçe Sarıyer’den başlanabilir. Avrupa Yakası’nda yer alan Sarıyer ilçesinin Bahçeköy Merkez mahallesinde yer alan ağaç müzesi, konum itibari ile İstanbul Boğazı ve Karadeniz arasında yer almaktadır.

Hangi Mevsimde Ziyaret Edilir?

Bazı ziyaretçilere göre Atatürk Arboterumu kış mevsiminde farklı bir güzelliği sahipken, bazı ziyaretçiler ise kesinlikle sonbahar mevsiminde bu bölgeye gidilmesi gerektiğinden bahsetmektedirler. Her iki mevsimde de ziyaretçilerine farklı güzellikler sunan bu botanik müzeye yılın her mevsimi gidilebilmektedir.

Atatürk Arboterumu Haftanın Hangi Günleri Hizmet Verir?

İstanbulluların hafta sonları gitmeyi tercih ettikleri AtaturkArboterumu, Pazartesi dışında haftanın her günü ziyarete açıktır. Pazartesi günleri temizlik ve bakım nedeniyle kapalı olan bu tabiat harikası diğer günler sabah 08:30 itibari ile ziyaretçi girişine açılmaktadır. Kış aylarında saat 17:00’de ziyaretin sonlandırıldığı bölge yaz aylarında saat 20:00’ye kadar hizmet vermektedir. Hafta içi veya hafta sonu ziyaret etmek size sadece giriş ücreti konusunda farklılık yaşatmakta olup hafta içi 7,50 TL olan yetişkin girişleri hafta sonu 20 TL olarak uygulanmaktadır. Hafta içi boş vaktiniz yoksa 20 TL vermek sizi ilk etapta üzse de giriş yaptığınız andan itibaren verdiğiniz paranın her kuruşuna değdiğini göreceksiniz.

önceki haber «
sonraki haber »