Instagram Reklamlarının Gücü

  • Kasım 4, 2019
  • Comments Off

Sosyal medya dijital dönüşümle birlikte hayatımıza girmiş ve son 10 yılda baş döndürücü bir gelişim yaşamıştır. Çok kısa bir sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan Instagram reklamlarının gücü birçok marka ve firma tarafından keşfedilmiştir. Günümüz insanının çoğu her gün ve günlük birkaç saatlik vakitlerini bu sosyal medya platformlarında harcamaktadırlar. Özellikle son yıllarda birbirinden farklı sosyal medya platformlarının ortaya çıkması ve bunların birbiri ile entegre bir şekilde çalışması birçok marka için müthiş bir pazar oluşturmuştur.

Fakat her ne kadar sosyal medya platformu çıkarsa çıksın son dönemin yani günümüzün en popüler sosyal medya platformu Instagram olmaktadır. Şuanda dünya genelinde en aktif olarak kullanılan ve etkileşimin en fazla yaşandığı sosyal medya ağı Instagram’dır. Facebook satın almadan reklam alma imkânı ya da özelliği olmayan Instagram platformu, Facebook’un reklam modüllerine dâhil olunca markaların dikkatlerini üzerine çekmeye başladı.

Günümüzde aktif kullanıcı olarak Facebook’u da geride bırakan bu platform reklam alabilme özelliği sayesinde Instagram reklamlarının gücü kendini tüm markalara hissettirmiş durumdadır. Fakat her ortamda olduğu gibi burada da elbette ki verilen reklamlarda eri dönüş unsurunu artıran önemli etmenler bulunmaktadır. Yoksa Instagram’da verilen her reklamdan çok iyi geri dönüşler alınacak gibi bir mana çıkarılmamalıdır. Bizde bu yazımızda sizlere Instagram reklamlarının gücünü en etkin biçimde kullanabilmeniz için neler yapabileceğinizi sıra sıra anlatmaya çalıştık.

1-) Hedef Kitlenizle Alakalı Reklamlar Yapın

Özellikle hedef kitlelerinize yönelik reklam içerileri ayarlarken ilk oluşturacağınız kampanyanızı hedef kitlenizi tanımaya yönelik kullanmanız çok daha etkili olacaktır. İlk önce satış odaklı olmaktan ziyade hedef kitlenizi harekete geçirecek reklamlara yönelin. Hedef kitlenizin Instagram davranışlarını ve hangi eylemlere yöneldiklerini çok iyi takip ederek analizini yapın. Yine hedef kitlenizle olan iletişiminize çok önem vermelisiniz.

2-) A/B Testi İle Farklı Reklam Görselleri Kullanın

Sizde görsellerle hedef kitlenize Instagram üzerinden oldukça etkileşimli bir tanıtım sunabilmektesiniz. Burada önemli olan instagram hassasiyeti sayesinde hedef kitleniz üzerinde hangi reklamların daha çekici olduğunu A/B testi ile keşfetmeye çalışın. Birçok uygulama için size oldukça başarılı sonuçlar verecek bu test sayesinde hedef kitlenizi daha iyi tanıyacaksınız. Yine hedef kitleniz için seçeceğiniz uygun ola görsellerinizdeki metin kısmı hiçbir zaman görselin %20’sini geçmemelidir. Şayet metin ekleyecekseniz yukarıdaki oranı göz önünde bulundurun ve kısa olacak şekilde açık, anlaşılır ve etkili bir metin ekleyin.

3-) Kalite ve Çözünürlük Açısından Net Bir Görsel Kullanın

Kesinlikle hesabınıza koyacağınız ürün görselleriniz çözünürlük kalitesi açısından oldukça iyi olmalıdır. Çünkü kalitesi düşük görseller kullanıcıların çok tercih etmeyeceği ve bakmak istemeyeceği görsellerdendir. Bu sebeple özellikle instagram hassasiyeti olan kullanıcılar için açık ve net görseller oldukça etkili olmaktadır.

4-) Markalama İşini Göze Batmayacak Şekilde Yapın

Birçok Instagram kullanıcısı sürekli açıkta yapılan marka reklamlarından rahatsız olmaktadır ve bu durum kendilerine itici gelmektedir. Bu yüzden ürün reklamlarınızı yaparken zekice ve dikkat çekmeyecek şekilde doğal paylaşımlarmış gibi yapmanız çok daha etkili olacaktır.

5-) Web Site Linkinizi Hesabınıza Ekleyin

Instagram’ı diğer sosyal medya platformlarından ayıran bir diğer özelliği de reklamını yapacağınız ürünün altına link veremiyor olmanızdır. Tabi bu durumun çokta iyi bir özellik olduğunu söyleyemeyiz elbette, çünkü kullanıcılar ürüne ulaşmak için ister istemez bazı sorunlara yaşayabilmekteler. Instagram reklamlarının gücü ürünlerinizde hissedilsin istiyorsanız, reklamlarınızda mümkün olduğunca web sitenize link verin ve geri dönüş oranını bu şekilde yükseltmeye çalışın.

Yine reklam tercihlerinizi doğru yapın ve sadece görsel reklam yerine aynı zamanda video reklamlarından da istifade edin. Yine reklamlarınıza en uygun hashtagler kullanarak takipçilerinizin dikkatlerini çekmeye çalışın.

 

 

 
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

önceki haber «
sonraki haber »